Perandoria e fuqishme mediatike e miliarderit konservator Rupert Murdoch duket se i ka kthyer shpinën Donald Trump, duke e quajtur ish-presidentin një “humbës” që po tregon “gjykim gjithnjë e më të dobët” pas zgjedhjeve afatmesme, raportoi AFP të enjten.

Vetëm disa ditë përpara se Trump pritet të shpallë ofertën e tij presidenciale në vitin 2024, Wall Street Journal, gazeta kryesore e Murdoch’s News Corp, raportoi në një kolonë se “Trump është humbësi më i madh i Partisë Republikane”, duke treguar rezultatet zhgënjyese të partisë në zgjedhjet e mbajtura të martën.

Tabloidi New York Post i NewsCorp portretizoi Trump në faqen e tij të parë të enjten si “Trumpty Dumpty” i vendosur në mënyrë të pasigurt në mur dhe duke pësuar një “rënie të madhe” në sondazhe, duke e fajësuar atë për dështimin e republikanëve për të kapërcyer rivalët e tyre demokratë.

Guvernatori i Florida-s, Ron DeSantis, i cili konsiderohet rivali kryesor i Trump nga Partia Republikane për zgjedhjet presidenciale të vitit 2024, është vlerësuar gjerësisht nga rrjeti televiziv me ndikim Fox News.

“Fituesi më i madh i zgjedhjeve afatmesme është padyshim Guvernatori Ron DeSantis, fitorja e padiskutueshme e të cilit në shtetin e Florida-s është spektakolare. Humbësi më i madh? Donald Trump”, shkroi kolumnistja e Fox, Liz Peek.

Mirë nga njëra anë, keq nga ana tjetër

Pasi e mbështeti atë gjatë presidencës së tij midis 2017 dhe 2021, Fox, gjithashtu në pronësi të Murdoch, por e ndarë nga News Corp, nuk e braktisi plotësisht Trump-in, i cili mbeti aktori më i fuqishëm në Partinë Republikane.

Por edhe ylli më i madh i rrjetit, drejtuesi i talk show-t, Tucker Carlson, sulmoi establishmentin republikan për dështimin e zgjedhjeve të së martës dhe fajësoi të paktën pjesërisht ish-presidentin.

“Shumë të tjerë thonë se Donald Trump është arsyeja pse republikanët nuk dolën aq mirë sa prisnin. Është një çështje më e ndërlikuar”, tha Carlson të mërkurën vonë, duke shtuar se Trump ka qenë gjithmonë i mirë dhe i keq politikisht.

Media Murdoch është një nga burimet më me ndikim të informacionit për konservatorët amerikanë, duke mbështetur republikanët dhe duke sulmuar demokratët.

Pra, fajësimi i Trumpit për zhgënjimin elektoral ndërsa lavdëron DeSantis mund të formësojë opinionin publik në drejtim të zgjedhjeve presidenciale të vitit 2024.

Trump pritet të shpallë kandidaturën e tij javën e ardhshme, ndërsa DeSantis, i cili fillimisht duhej të zgjidhej si guvernator i Florida-s, vetëm ka lënë të kuptohet se ai mund të hyjë në garën për Shtëpinë e Bardhë.

Republikanët në fakt arritën fitime të rëndësishme në Dhomën e Përfaqësuesve të SHBA të martën dhe pritet të heqin kontrollin e trupit nga demokratët kur të përfundojnë garat shtetërore.

Rezultate të këqija

Por partia priste t’i jepte një goditje më të fortë demokratëve dhe të fitonte lehtësisht Dhomën e Përfaqësuesve dhe Senatin, e cila është ende e pasigurt, si dhe guvernatorët në disa shtete kryesore federale.

Në vend të kësaj, një numër kandidatësh që u rreshtuan me Trump ose u miratuan publikisht nga Trump nuk arritën të siguronin fitore.

“Kandidatët republikanë të Trump dështuan në zgjedhjet në shtetet që ishin padiskutim të fitueshëm”, shkruan Wall Street Journal.

DeSantis, nga ana tjetër, nuk kërkoi miratimin e Trump për garën e tij të martën dhe pati një fitore dërrmuese dhe u rizgjodh.

Në kopertinën e numrit të saj të parë pas zgjedhjeve, New York Post festoi DeSantis duke ndryshuar mbiemrin e tij në “DeFUTURE” (e ardhmja).

Ndërkohë, New York Post i tha Trump: “Fati i kandidatëve tuaj të martën duket i tmerrshëm për shkak të gjykimit tuaj përkeqësues, i cili rritet paralelisht me dëshpërimin tuaj”.

Të enjten, Trump me sa duket kryqëzoi rrugët me perandorinë Murdoch.

“Pavarësisht se kam zgjedhur kaq shumë fitues, më duhet të përballoj lajmet e rreme”, shkroi Trump në rrjetin social Truth Social që ai themeloi, duke vënë në dukje se Fox News është një histori e përfunduar për të.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re