Izraeli ka miratuar planet për të ndërtuar më shumë se 3,000 shtëpi në Bregun Perëndimor të okupuar, dhe organizata e majtë izraelite që monitoron zgjerimin e vendbanimeve hebraike ka vlerësuar që 2020 është bërë një nga vitet më të ndërtuara në zonë.

Miratimi i ri, së bashku me më shumë se 2,000 njësi të reja banimi të miratuara më herët, është pjesë e një bumi ndërtimi që ka marrë hov që kur Presidenti Donald Trump është rreshtuar hapur me Izraelin.

Miratimi u dha një muaj pasi Izraeli premtoi të shtynte planet për aneksimin e pjesëve të Bregut Perëndimor në këmbim të një marrëveshjeje për normalizimin e marrëdhënieve me Emiratet e Bashkuara Arabe.

Këtë vit, ndërtimi i gjithsej 12,150 shtëpive në vendbanimet hebraike është aprovuar, sipas organizatës Peace Now, dhe kjo është më e rëndësishmja që kur Trump u bë president në fillim të 2017.

Eshtë gjithashtu numri më i lartë i njësive të banimit në një vit që kur Mir Sada ka monitoruar ndërtime të tilla që nga 2012.

Endrra e pamundur palestineze e pavarësisë

Palestinezët pretendojnë të gjithë Bregun Perëndimor, të cilin Izraeli pushtoi në luftën e 1967 dhe synojnë të krijojnë një shtet të pavarur atje, së bashku me Rripin e Gazës dhe Jeruzalemin Lindor.

Ata thonë se së shpejti 500,000 kolonë hebrenj do të jetojnë në Bregun Perëndimor, duke e bërë të vështirë për ta të realizojnë ëndrrën e tyre të pavarësisë.

Administratat e hershme amerikane dhe pjesa tjetër e bashkësisë ndërkombëtare kundërshtuan zgjerimin e vendbanimeve hebraike, por Trump, i rrethuar nga këshilltarë të lidhur ngushtë me lëvizjen hebreje, vendosi një qëndrim tjetër.

Ndryshe nga ata, Trump nuk e kritikoi e as dënoi njoftimin e ndërtimit të banesave të reja dhe në nëntor të vitit të kaluar, Sekretari i Shtetit Mike Pompeo tha se vendi nuk i konsideronte vendbanimet hebraike të paligjshme sipas ligjit ndërkombëtar.

 

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re