Me punën nga shtëpia që prish ekuilibrin midis punës dhe shtëpisë, teknologjia që sundon pjesën më të madhe të jetës sonë dhe faktorë të tjerë si ankthi i koronavirusit që na prek çdo ditë, shumë prej nesh mund të luftojnë duke marrë sasinë e duhur të gjumit.

Gjumi i thellë është veçanërisht i rëndësishëm pasi është kur trupi juaj kryen shumë nga funksionet e tij më jetësore, duke përfshirë detoksifikimin e organeve tuaja, veshkat filtrojnë gjakun tuaj, plagët shërohen më shpejt në këtë kohë dhe trupi juaj ndërton indet muskulore.

Për një të rritur mesatarisht mbi 18 vjeç, sasia e sugjeruar e gjumit e nevojshme është rreth 7.5 deri në 9 orë në natë.

Kur bëhet fjalë për gjumë të thellë, nga kjo shifër, 1.5 deri 1.8 orë duhet të jetë gjumë i thellë.

Gjumi i lehtë njihet si gjumi jo REM. REM qëndron për Lëvizjen e Shpejtë të Syrit, dhe sa më pak i thellë gjumi juaj, aq më pak sytë do të lëvizin. Pasi të keni arritur gjumë të thellë – ose gjumë REM – sytë tuaj lëvizin shpejt në të gjitha drejtimet.

Për një model mesatar të gjumit, ju do të hyni në gjumë jo REM pak pas 10 minutash të gjumit tuaj të parë të lehtë. Temperatura e trupit dhe rrahjet e zemrës suaj do të ulen ndërsa bini në një gjumë më të thellë.

Më pas do të hyni në fazën tuaj të gjumit të thellë, ku është më e vështirë të zgjoheni. Pasi të jeni në gjumë të thellë, truri juaj bëhet shumë më aktiv. Po, mund të jetë sa më shumë në gjumë, aq më vigjilent truri juaj.

Këtu do të ndodhin ëndrrat tuaja të gjalla – në fazën tuaj më të thellë të gjumit. Këshilla për një gjumë më të mirë Nëse jeni dikush që lufton me mbylljen e syve, NHS ka disa këshilla dhe truke për të ndihmuar një natë më të qetë.

Këto përfshijnë: Gjumë në kohë të rregullta – kjo ndihmon në programimin e trurit dhe orës së brendshme të trupit për tu mësuar me një rutinë të caktuar Erë poshtë para gjumit – një relaksim dhe relaksim i duhur para se të futeni nën duvet është thelbësore për t’u përgatitur për një të mirë gjumi

Merrni parasysh një banjë ose dush të ngrohtë, bëni disa shtrirje të butë të yogës ose lexoni një libër.

Shmangni elektronikën – përpiquni të shmangni përdorimin e pajisjeve inteligjente për të paktën një orë para se të goditni sanë. Drita nga ekranet në telefona, laptopë dhe tableta mund t’ju mbajë zgjuar.

Mbani gjumin tuaj gjumë miqësor – është e dobishme ta mbani dhomën tuaj të gjumit si një hapësirë të caktuar për gjumë dhe relaksim. Nëse keni mundësi, përpiquni të zhvendosni stacionin tuaj të punës dhe TV-në. Temperatura ideale për gjumë duhet të jetë midis 18 dhe 24 gradë.

loading…

/faxweb

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re