Është e vështirë të besohet, por trupi juaj mban rreth 60,000 milje enë gjaku. Së bashku me zemrën dhe muskujt e tjerë, ata përbëjnë sistemin tuaj të qarkullimit të gjakut. Ky rrjet rrugësh çon gjak në çdo cep të trupit tuaj. Por kur qarkullimi juaj është i dobët, ai ngadalëson ose bllokon rrjedhën e gjakut. Kjo do të thotë që qelizat në trupin tuaj nuk mund të marrin të gjithë oksigjenin dhe lëndët ushqyese që u nevojiten.

Kur gjymtyrët tuaja nuk mund të marrin gjak të mjaftueshëm, duart ose këmbët tuaja mund të ndjehen të ftohta ose të mpirë. Nëse jeni me lëkurë të hapur, këmbët tuaja mund të marrin një nuancë blu. Qarkullimi i dobët gjithashtu mund të thajë lëkurën tuaj, t’i bëjë thonjtë tuaj të brishtë dhe t’ju bjerë flokët, veçanërisht në këmbë dhe këmbë. Disa burra mund të kenë probleme për të arritur ose mbajtur një ereksion. Dhe nëse keni diabet, gërvishtjet, plagët ose plagët tuaja priren të shërohen më ngadalë.

Nikotina është përbërësi aktiv në cigare, cigare elektronike dhe duhan pa tym. Ai dëmton muret e arterieve tuaja dhe e trash gjakun tuaj aq shumë sa nuk mund të kalojë. Nëse pini duhan, lëreni. Mund të jetë e vështirë t’i përmbaheni, por mjeku juaj mund t’ju ndihmojnë.

Nëse tensioni gjakut është shumë i lartë, mund të shkaktojë arteriosklerozë, një gjendje që ngurtëson arteriet tuaja dhe mund të ndihmojë në mbytjen e rrjedhës së gjakut. Synoni për 120 mbi 80 ose më pak, por pyesni mjekun tuaj për numrat më të mirë për moshën dhe shëndetin tuaj. Kontrolloni leximin tuaj të paktën një herë në muaj. Mund të blini një matës të presionit të gjakut në shtëpi.

Gjaku është rreth gjysma prej ujit. Kështu që ju duhet të qëndroni të hidratuar për ta mbajtur atë në lëvizje. Synoni për 8 gota ujë në ditë. Do t’ju duhet të pini më shumë nëse ushtroni ose nëse jashtë është nxehtë.

Qëndrimi ulur për orë të tëra në të njëjtën kohë nuk është i mirë për qarkullimin ose shpinën tuaj. Dobëson muskujt e këmbëve dhe ngadalëson rrjedhjen e gjakut në këmbët tuaja, gjë që mund të shkaktojë mpiksje. Rrini herë pas here në këmbë e jo ulur në karrige për shumë gjatë. Mund të duhet pak kohë për t’u mësuar, por ngritja në këmbë funksionon valvulat në venat e këmbëve, duke dërguar gjak deri në zemrën tuaj.

Yoga është një ushtrim me ndikim të ulët që mund të fillojë rrjedhën tuaj të gjakut. Kur lëvizni, ai sjell oksigjen në qelizat tuaja. Kur përdredheni, ai dërgon gjak në organet tuaja. Dhe pozicionet me kokë poshtë e zhvendosin gjakun nga gjysma e poshtme e trupit deri në zemrën dhe trurin tuaj.

Kur kyçet ose këmbët tuaja fryhen, provoni pozën e jogës me këmbë lart-lart-të mbështetura në mur. E quajtur edhe viparita karani, është një mënyrë e thjeshtë për të dërguar gjakun tuaj në drejtimin tjetër. Shtrihuni në dysheme ose në një tapet yoga, me shpatullën tuaj të majtë ose të djathtë afër murit. Kthejeni trupin tuaj në mënyrë që të mund të vendosni këmbët tuaja lart dhe përkulni pjesën e poshtme ne mur. Zgjatni krahët në dysheme me pëllëmbët poshtë për ekuilibër.

Aerobik do të thotë “me oksigjen”. Pra, kur vraponi, bëni biçikletë, ecni, notoni dhe bëni ushtrime të ngjashme, ju merrni më shumë oksigjen dhe e lëvizni atë në muskujt tuaj. Kjo pompon gjakun tuaj, e bën zemrën më të fortë dhe ul presionin e gjakut. Vendosni një objektiv për të ushtruar për 30 minuta, 5 deri në 7 ditë në javë. Ndani atë në copa të vogla nëse është e nevojshme. Nëse ecni, dijeni se shpejtësitë mesatare deri në ato intensive – të paktën 3 milje në orë – ofrojnë përfitimet më të mira shëndetësore.

Vendoseni garderobën tuaj në punë. Çorapet te vecanta te ngjeshjes shtrëngojnë pak këmbët tuaja në mënyrë që gjaku juaj të mos rrijë shumë gjatë. Në vend të kësaj, do të kthehet në zemrën tuaj. Pyesni mjekun tuaj se cila gjatësi dhe sasia e presionit janë më të mirat për ju.

Le ta pranojmë: Nuk ka asnjë anë negative për një dietë të ekuilibruar. Hani shumë fruta dhe perime. Qëndroni larg yndyrave të ngopura që mund të gjenden në mishin e kuq, pulën, djathin dhe burime të tjera shtazore. Hiqni dorë nga shumë kripë. Kjo do t’ju ndihmojë të mbani peshën tuaj në një gamë të shëndetshme dhe kolesterolin dhe presionin e gjakut në kontroll – dhe arteriet të pastra.

Pastroni gjakun në drejtimin e duhur. Merrni një furçë trupi me qime të ashpra, të sheshta dhe goditni lëkurën të thatë. Filloni me këmbët tuaja dhe shkoni lart, duke përdorur lëvizje të gjata në këmbë dhe krahë. Bëni rrathë në bark dhe në pjesën e poshtme të shpinës. Larja gjithashtu largon lëkurën e thatë. Bëjeni çdo ditë, menjëherë para dushit.

Është një rregullim i përkohshëm, por një dush është një mënyrë e shkëlqyer për të nisur qarkullimin tuaj. Uji i ngrohtë bën që arteriet dhe venat tuaja të hapen pak më gjerë, duke lënë më shumë gjak të kalojë. /Prevention