Home SHENDETI Si të zhbllokoni hundët kur ftoheni/ Ja tri mënyra natyrale

Si të zhbllokoni hundët kur ftoheni/ Ja tri mënyra natyrale

0
Si të zhbllokoni hundët kur ftoheni/ Ja tri mënyra natyrale

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Bllokimi i hundëve është një nga simptomat më të bezdisshme që shkaktohet nga ftohja. Nga pijet e nxehta deri tek thithja e avullit, ka shumë gjëra që mund të bëni në shtëpi pa iu drejtuar medikamenteve për t’i zhbllokuar hundët.

Flini anash: Një hundë e bllokuar do të thotë se ka shumë mukus në sinuset tuaja që ju pengon të merrni frymë siç duhet. Pra, është e rëndësishme që të mbani kokën lart gjatë natës duke shtuar një jastëk të dytë. Është gjithashtu jetike që të përpiqeni të flini në anë, pasi kjo do të ndihmojë në procesin e zhbllokimit. Hunda do të lirohet gjatë natës në vend që të lejojë akumulimin e mukusit më shumë.

Hidratohuni me supëra dhe çajra të nxehtë: Pirja e lëngjeve të nxehta do t’ju çlirojë nga simptomat e bezdisshme. Studiuesit kanë zbuluar se njerëzit që konsumojnë pije të nxehta në vend të pijeve në temperaturë dhome, ndihen shumë më mirë. Kamomili, çaji jeshil, supa e pulës dhe uji i nxehtë me limon dhe mjaltë mund t’ju ​​qetësojnë në mënyrë efektive.

Përdorni një kompresë të ngrohtë në sinusin tuaj: Kompresa e ngrohtë zvogëlon inflamacionin në sinuset tuaja dhe zhbllokon rrugët e frymëmarrjes. Thjesht merrni një leckë të pastër, zhyteni në ujë të ngrohtë (por jo të nxehtë) dhe vendoseni në hundë. Ngrohtësia e kompresës do t’ju çlirojë vrimat e hundës. Sigurohuni që të mos e lini kompresën për një kohë të gjatë, pasi mund të përfundoni duke djegur lëkurën tuaj.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë