Në kryeqytetin e Suedisë, Stokholm, simpatizantët e organizatës terroriste YPG/PKK protestuan kundër marrëveshjes së vendit me Turqinë.

Mbështetësit e organizatës terroriste u mblodhën në sheshin Norra Bantorget dhe marshuan para Parlamentit të Suedisë.

Mbështetësit e organizatës, të cilët hapën copa pëlhurash që simbolizonin organizatën terroriste YPG/PKK, brohoritën parulla kundër Agjencisë Suedeze të Inteligjencës (SEPO).

Në një deklaratë të bërë dje nga SEPO, u kërkua që organizata terroriste PKK dhe organizatat e tjera terroriste të ndalohen nga organizimi i protestave në Suedi.

Në Samitin e NATO-s që u mbajt në Madrid, kryeqyteti i Spanjës, u nënshkrua një memorandum trepalësh mes Türkiye-s dhe Finlandës dhe Suedisë, të cilat kishin aplikuar për anëtarësim në NATO, për t’i eliminuar shqetësimet e sigurisë të shprehura nga Ankaraja.
Burimi: AA

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re