Skip to content

Sistemi TIMS nuk punon as në Kakavijë/ Dyshohet për sulm nga Irani, mesazhi që del në kompjutera

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Pas Kapshticës dhe Qafë Thanës, edhe Kakavija, që prej mbrëmjes së djeshme në orën 20:00 ka qenë jashtë funksionit. Burime bëjnë me dije se në Kakavijë  të gjithë kompjuterat nuk ndizen dhe shfaqin një mesazh që thotë: “Shqiperia po vuan dhe do të vuajë ende përkrahjen që i ka dhënë iranianëve të MEK”.

 

Policia ka nxjerrë regjistrat dhe punon manualisht.

 

Dyshohet paraprakisht se rënia e sistemit TIMS ka të bëjë me një tjetër sulm kibernetik nga Irani.

 

Ky është sulmi i dytë që vjen në një kohë të shkurtës, pas rënies së sistemit qeveritar të e-Albania.

 

Për këtë sulm, qeveria mori vendimin edhe të dëbimit të diplomatëve iranianë nga Shqipëria, vendim ky që u mbështet edhe nga ndërkombëtarët.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë