Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Gjermania ka regjistruar numrin më të lartë të rasteve ditore.

Instituti Robert Koch konfirmoi 65, 371 të prekur në 24 orët e fundit. Ndërsa 264 pacientë humbën jetën, duke e çuar numrin e përgjithshëm të viktimave në 98, 538.

Autoritetet shëndetësore paralajmëruar për situatën shqetësuese në spitale, pasi rritja e pacientëve po shkon përtej kapaciteteve.

Autoritetet shëndetësore në Bavari paralajmëruan se shumë spitale për shkak se kanë arritur kapacitetin e tyre të plotë me pacientë të sëmurë rëndë COVID-19, kanë filluar të transferojnë pacientë të rinj në qytete dhe shtete të tjera.

Gjermani po përballet me një shpërthim rastesh me Covid, ndërsa një pjesë e mirë e qytetarëve ende nuk janë vaksinuar.

Aktualisht rreth 56,3 milionë njerëz janë vaksinuar kundër koronavirusit, ndërkohë që qëllimi i qeverisë është që të paktën të vaksinohet 75% e popullsisë për të parandaluar një rritje gjatë muajve të dimrit.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë