Skip to content

Situata në veri të Kosovës, nis heqja e barrikadave për në Jarinjë

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Në fshatin Rudarë, që gjendet në veri të Kosovës, ka nisur largimi i kamionëve të vendosur nga serbët lokalë.

 

Fshati Rudarë gjendet pesë kilometra nga Mitrovica dhe nëpër të kalon magjistralja për në pikën kufitare të Jarinjës.

 

Tërheqja e kamionëve dhe mjeteve të tjera ka nisur në orën 11:00 të 1 gushtit dhe me tërheqjen e kamionëve, edhe qytetarët e mbledhur kanë nisur të largohen.

 

Rrugët që çojnë për në Jarinjë dhe Bërnjak – pikëkalimet që lidhin Kosovën dhe Serbinë – u bllokuan nga serbët lokalë, në kundërpërgjigje të dy vendimeve të Qeverisë së Kosovës.

 

Ekzekutivi ka thënë se do të shtyjë zbatimin e vendimeve për targat dhe dokumenteve serbe, kur të largohen të gjitha barrikadat në veri.

 

Në mëngjesin e 1 gushtit, nga Policia e Kosovës konfirmuan se bllokadat ende ishin të vendosura.REL/

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë