Që prej të Mërkurës, Greqia po përballet me flakë të shumta në zonën e Schinos të Korintit të cilat kanë përfshirë mijëra hektarë pyje dhe kanë shkatërruar dhjetëra banesa, ndërsa ditën e djeshme pati një vrull akoma më të madh të përhapjes së zjarrit në zonat e banuara.

Zjarri ishte aq i madh sa tymi pushtoi të gjithë Atikën, ndërsa banesat, rrugë, makinat dhe gjithçka tjetër u mbuluan nga hiri i dendur. Zjarri i ashpër shpërtheu në një ullishte pak para orës 22:00 të së mërkurës dhe u përhap me shpejtësi për shkak të erës së fortë.

Sidoqoftë, mobilizimi ishte i shpejtë, zjarrfikësit mbërritën nga Korinti dhe Pera Chora , ndërsa më vonë u shtuan kamionët zjarrfikës nga e gjithë Peloponezi dhe Atika. Errësira e dendur që mbizotëronte në atë kohë e vështirësoi punën e Brigadës së Zjarrfikësve.

Zjarrfikësit luftuan me flakën edhe gjatë natës, ku u përfshinë edhe 12 aeroplanë dhe tre helikopterë që ndihmuan nga ajri për të shuar zjarrin.
Aktualisht, shpërthimet kryesore të zjarrit janë në zonat e Hani, Derveni, Aigerouses dhe Dourakos, jashtë Alepochori, ndërsa pjesa e përparme e zjarrit mbetet e madhe.

Shpërthimet e flakëve vazhdojnë të jenë të shumta dhe aktive, ndërsa zjarrfikësit po merren me to në mënyrë drastike. Sa për erërat, ato kanë ndaluar dhe ky është një ogur i mirë për të vënë nën kontroll flakët.

Aktualisht, 278 zjarrfikës po operojnë në zonë me 89 automjete, 10 grupe këmbësorësh, automjeti special i Brigadës së Zjarrit, qendra e lëvizshme e operacionit “Olympus”, 12 aeroplanë dhe 2 helikopterë, të cilët vazhdimisht hedhin ujë, si dhe 1 helikopter i Brigadës së Zjarrit.

Në të njëjtën kohë, zjarrfikësit vullnetarë po ndihmojnë në përpjekjen për të shuar zjarrin. Puna e brigadës së zjarrfikësve koordinohet nga shefi i Brigadës së Zjarrfikësve, Gjeneral Lejtnant Stefanos Kolokouris.

Vërehet se zjarri, i cili filloi natën vonë të mërkurën nga Schinos Loutraki, Korinth, nga djegia e degëve në një ullishte, ka djegur deri më tani më shumë se 20,000 hektarë.

loading…

/faxweb

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re