Ministrat e jashtëm të Greqisë dhe Turqisë ranë dakord në fund të një konference në Sllovaki për të caktuar një datë për fillimin e një raundi të ri bisedimesh për shkak të tensioneve në Mesdheun lindor.

Tensionet midis Greqisë dhe Turqisë janë lehtësuar ditët e fundit pasi NATO ndihmoi në krijimin e një mekanizmi ushtarak për të parandaluar konfliktet, duke përfshirë një lidhje të drejtpërdrejtë midis ushtrive të dy vendeve, për të shmangur mundësinë e një incidenti që mund të çojë në luftë, raportoi AP.

Mosmarrëveshja midis dy vendeve u përshkallëzua këtë verë kur Turqia aktivizoi një anije nëndetëse për kërkimin e gazit dhe naftës.

loading...

Ministria e Jashtme turke lëshoi sot një video të shkurtër të ministrit Mevlut Çavusoglu dhe homologut të tij grek Nikos Dendias, duke u takuar në Forumin Globsek në Bratislavë.

Një zyrtar diplomatik anonim grek tha se ministrat kishin rënë dakord të përcaktonin një datë për bisedimet, i cili do të ishte raundi i 61-të i bisedimeve të gjata Greqi-Turqi që synojnë uljen e tensioneve dhe përmirësimin e marrëdhënieve midis dy vendeve.

loading...