Kryeministri Edi Rama në një konferencë për gazetarët ka ripërsëritur se ai nuk po bën presion mbi drejtësinë, pas thirrjeve që bëri për SPAK gjatë Asamblesë së PS.

Rama tha se ka kërkuar hetim dhe jo dënim. Ndërsa edhe njëherë tha se drejtësia e pavaruar duhet të hetojë ish-kryeministrin Sali Berisha të shpallur “non grata” nga SHBA dhe presidentin aktual Ilir Meta.

Rikujtojmë se në Asamblenë e PS Rama i bëri thirrje SPAK që të “zgjohej” , për të hetuar pikërisht Berishën dhe Metën.

Rama: Kur u është kërkuar  ndëshkimi i politkaneve dhe gjykatësve të korruptuar. Presion mbi drejtësinë?  Sipas meje jo. Kerkese legjitime për të kërkuar më shumë nga drejtësia. Në drejtësi është bërë investimi më i madh në aspektin politk, qoftë nga partia në pushtet, PS, qoftë nga miqte dhe partneret ndërkombëtare. Ca presioni është të kerkosh hetimin e nje ish presidenti dhe një ish kryeministri të shpallur non grata nga SHBA, me akuzat me te renda te mundshme që lidhet me veprimtarine e instituciineve te ketij vendi. Dhe pasi sekretari amerikan ka kerkuar se intitucionet e vendit duhet te bejne punen e tyre.

Te jemi te qarte,  une skam kerkuar dhe askush ska kerkuar denim por hetim. Denimin nuk e vendosim ne por te hetohet se është gur në qafë, nuk cështje e nje personi.

Është domosdodshmeri dhe që të zbardhet deri në fund e vertete nga një drejtesi e drejte dhe e pavaruar, se kjo është e vertete. Kjo ska pike dskutimi. Duhet te clirohet ngha cdo frike e se kaluares dhe te hetohet 21 janari, krimi shteteror, deri ne fund nese eshte apo nuk eshte. Krim shteteror që të vriten 4 njerez me plumb ate vertete, te hetohet Gerdeci, te hetohen disa skandale te medha financiare. Ca presioni ështe kjo?

në Facebook, klikoni Join Group

/faxweb

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re