Skip to content

SKANDAL/ Evakuoi “qentë e macet” nga Kabuli, ish –komandoja britanik largohet nga Afganistani me avion privat. Ngelen prapa personat që ndihmuan Mbretërinë e Bashkuar kundër talebanëve

  • 29/08/2021

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Ish -komandoja i Marinsave Mbretërore dhe themeluesi i bamirësisë Nowzad Dogs, Pen Farthing është nisur nga aeroporti i Kabulit dhe është duke shkuar në shtëpi me qentë dhe macet e tij në një avion privat çarter, tha zëdhënësi i tij.

Avioni u ul në aeroportin e kryeqytetit afgan herët sot dhe ishte ngarkuar me kafshë të shpëtuara, në pronësi të ish -trupave britanike të Marinës Mbretërore.

Por fushata e Paul ‘Pen’ Farthing ‘Operation Ark’, që i bëri peticion qeverisë britanike për të nxjerrë stafin dhe kafshët e tij nga Kabuli, ka ndarë opinionin publik.

Ndërsa fitoi mbështetje të madhe, fushata e udhëhequr nga themeluesi i strehës së kafshëve Nowzad u akuzua gjithashtu për marrjen e burimeve që mund të ishin përdorur për të evakuuar më shumë njerëz nga Kabuli, që tani është nën kontrollin e talebanëve.

U zbulua dje se deri në 150 britanikë dhe 1,100 afganë që ndihmuan përpjekjet britanike në Afganistan do të lihen pas në vend, ndërsa avioni çarter fluturoi me 180 mace dhe qen në siguri.

Avioni i ngarkuar i 57-vjeçarit nga Karaçi, Pakistan, u ul rreth orës 6 pasdite me kohën lokale, pasi fluturimi i fundit në Mbretërinë e Bashkuar i dedikuar për civilët u largua parmbrëmë dhe të gjitha fluturimet e mëtejshme dje ishin për personelin ushtarak dhe diplomatik.

në Facebook, klikoni Join Group

/faxweb

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë