1. Smoothie jeshil
Përbërësit:
-2 karrota
-Gjysëm kastraveci
-5/6 gjethe kale
-Cerek limoni me lëkurë
-Rrënjë xhinxheri opsionale

Përgatitja: Hidhini të gjithë përbërësit në një blender derisa të marrin trajtë kremoze. Ju bëftë mirë.

2. Smoothie me banane, ananas dhe luleshtrydhe
Përbërësit:
-1 kupë luleshtrydhe
-1 banane
-1 kupë kale
-1 kupë ananas
-1 kupë qumësht pa laktozë
-Opsionale: 1 lugë gjelle fara chia, 1 lugë gjelle pluhur kakaoje
Përgatitja: Hidhini të gjithë përbërësit në një blender derisa të marrin trajtë kremoze. Ju bëftë mirë.

3.Smoothie me banane dhe mango
Përbërësit:
-1 kupë mango
-1 banane e pjekur
-1 kupë qumësht kokosi
-1 kupë spinaq
-1 lugë caji vanilje
-Kuba akulli

Përgatitja: Hidhini të gjithë përbërësit në një blender derisa të marrin trajtë kremoze. Ju bëftë mirë.

3. Smoothie jeshil për tiroiden
Përbërësit:
-1 kupë kale
-1 kupë spinaq
-1 banane e pjekur
-2 kupa ujë
-1 lugë caji shafran
– Pak piper i zi
-Kuba akulli

Përgatitja: Hidhini të gjithë përbërësit në një blender derisa të marrin trajtë kremoze. Ju bëftë mirë.

4. Smoothie me mjedër
Përbërësit:
-1 lugë gjelle fara liri
-1 kupë kale
-Gjysëm kupe mjedra
-1 kupë ujë
Përgatitja: Hidhini të gjithë përbërësit në një blender derisa të marrin trajtë kremoze. Ju bëftë mirë.

/shkollaeshendetit.com