Reagimet e njerëzve të ndryshëm kanë qenë të shumta për fitoren e mbrëmshme të kombëtares sonë.

Natyrisht, fitoret kanë shumë “baballarë”, sikurse thuhet, ndërsa humbjeve nuk iu del kush për zot.

Nga Franca tek Islanda, kuqezinjtë e kanë parë veten në “ferr” dhe “parajsë” brenda tri ditëve.

E megjithatë, ëndrra vazhdon, kualifikimi për në “Euro 2020” mbetet i hapur matematikisht.

Ish-sulmuesi i shquar i Shqipërisë, Sokol Kushta, e ka analizuar kështu atë që ndodhi mbrëmë, përmes një statusi në Facebook: 

“Urime për fitoren e bukur kombëtares! Fituesit nuk gjykohen, por analizohen.

Është nga herët e pakta që kombëtarja jonë reagon pozitivisht pas një humbjeje shkatërruese, si ajo me Francën.

Jo në drejtimin sportiv, por psikologjik dhe fizik. Këtu duket dora e një prej trajnerëve më të mirë në Europë.

Ai arriti të vendosë balancën në psikologjinë e ekipit, rinovoi formacionin për 4 ditë.

Dhe kjo u duk në reagimin pozitiv të ekipit, kur pësoi golin e dytë.

Gjithmonë, kombëtarja jonë bie nga ana psikologjike dhe fizike, por kjo nuk ndodhi këtë herë.

E kundërta ndodhi, shënoi dy herë dhe u rrit fizikisht me ndërrimet që bëri trajneri.

Po të vëmë re dhe parametrat fizikë, mbajtja e topit dhe taktika e trajnerit ishin dukshëm superiore karshi një kundërshtari të fortë.

Krahas shumë lojtarëve të rinj dhe premtues, doja të uroja Baren për të dyja ndeshjet e shkëlqyera të tij. 

Ishte një përgjigje e fortë për shumë skeptikë, që nuk nguruan të hidhnin baltë mbi të.

Minimumi duhet të heshtnin dhe të kërkojnë falje për të.

E them për Baren, por duhet të jetë mësim për çdo lojtar të ri, që vjen te kombëtarja.

Ata duhen përkrahur dhe ndihmuar në momentet e para. Suksese me Turqinë”.