Faza e parë e Champios League mbyllet mbrëmjen e sotme me 8 përballjet e fundit. Edhe 2 vende kanë mbetur për në fazën e 1/8.

 

Padyshim që vëmendja është në sfidën e Milanit përballë Salzburg. Të dyja skuadrat do të luajnë për vendin e dytë dhe të tretë. Kuqezinjve u mjafton një barazim për të arritur në raundin tjetër të Champions. Chelsea tashmë do të luajë kundër Dinamo Zagreb. Blutë e Londrës janë të kualifikuar si të parët në grup.

 

Real Madridi ka 10 pikë dhe është kualifikuar në 1/8, por për të siguruar vendin e parë në grupin F duhet të mposhtë sonte Swlltik, ose do ti duhet të presë rezultatin e përpalljes Shakhtar-Leipzig.

 

Psg dhe Benfica, janë të kualifikuara në renditje me 11 pikë. Ndërkohë që vendi i parë vendoset sonte në përballjet e tyre përkatëse me Juventusin dhe Maccabi Haifa-n. Zonja e Vjetër dhe Maccabi luftojnë për në raundin tjetër .

 

Tashmë, në grupin H Manchester City i pari dhe Dortmundi i dyti e kanë siguruar biletën. Anglezët do të përballen me Sevillian, ndërsa Dortmund do të udhëtojë drejt Kopenhagenit.