Një javë pas tërmetit të datës 26 nëntor, dita e sotme mund të konsiderohet edhe si më e qeta.

Instituti Sizmologjik Europian, EMSC, në hartën e 24 orëve të fundit,
në të gjithë botën ka regjistruar vetëm një tërmet të lartë, i shkallës
6.0 ballë. Ky tërmet ra në vendin  e largët të Amerikës Jugore, Kili.

Ky është tërmeti i parë i madh, mbi 6 ballë, që shënohet në botë, pas atij 6.3 që goditi vendin tonë.

Ndërkohë Meksika është një tjetër vend që ka është prekur një sëri tërmetesh të lehta.

Në Shqipëri janë regjistruar gjatë natës dhe paradite disa tërmete të
lehta, nën 3 ballë, tërmete që konsiderohen si të zakonshme, kudo në
botë, sidomos për një vatër ku ka pasur më herët një tërmet të fortë.
Ndërkohë, sa i përket rajonit tonë, në Itali dhe Turqi janë shënuar
tërmetet e pasdites, por me një intensitet nën 4 ballë.

Dy tërmetet e fundit 4.4 ballë kanë rënë në Turkmenistan, rreth një orë më parë

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re