Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re

SpaceX ka anuluar lëshimin e raketës në minutën e fundit. Ndërsa e gjitha bota priste momentin historik të ngritjes së SpaceX, përfaqësuesit e kësaj të fundit bënë me dije se ‘fluturimi’ është pezulluar.

 

Ekipi i SpaceX më herët tha se po punon për problemin e shfaqur dhe nuk do të nisej në këtë ditë, nëse nuk zgjidhej.

 

Pronari i SpaceX, Elon Musk shkroi në Twitter se një valvul presioni duket e ngrirë dhe ka qenë shkaku i shtyrjes së sotme.

 

Duket sikur valvula që sjell gazin në ato rezervuarë për t’i bërë presion, u bë pak ngjitëse, kështu që SpaceX nuk janë të përgatitur të marrin rrezikun e lëshimit të Starship nëse diçka shkon keq, raporton BBC.

 

Megjithatë përtej këtij momenti, gjërat duket të jenë në rregull. Ekipi i SpaceX mund të jetë në gjendje të provojë të niset përsëri këtë të mërkurë ose të enjte.

 

Ata tashmë kanë lejet që u nevojiten Administratës Federale të Aviacionit për pjesën tjetër të kësaj jave, kjo do të pastrojë hapësirën ajrore dhe do të sigurohet që të mos ketë trafik detar në zonë.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re