Një ish-këshilltar shëndetësor në Ceuta, një nga dy enklavat spanjolle në Afrikën veriore, u mbajt në paraburgim këtë javë me akuzën e abuzimit seksual me të miturit emigrantë të pashoqëruar, thanë të shtunën burime gjyqësore dhe mediatike.

Transmetuesi publik spanjoll RTVE tha se arrestimi i ish-politikanit ishte i lidhur me abuzimin e emigrantëve të mitur marokenë të pashoqëruar, të cilët po qëndronin në një qendër pritjeje në enklavën e vogël.

Në një vendim të bërë publik mbrëmjen e së premtes, një gjykatë spanjolle me juridiksion në Ceuta urdhëroi që Javier Guerrero, i cili është mjek, të merret menjëherë në paraburgim.

“Gjykata vendosi (…) që Dr. Javier G. në paraburgim, pa mundësi lirimi me kusht, për shkak të kryerjes së pretenduar të krimit të abuzimit seksual ndaj të miturve”, tha një gjykatë andaluziane. I dyshuari (…) nuk është përgjigjur në pyetjet e bëra avokatit të tij. Drejtësia do të vazhdojë hetimet”, thuhet në deklaratë.

Nuk u publikuan detaje të tjera, por vetë Guerrero tha në Twitter se ai u arrestua të mërkurën në shtëpinë e tij në sy të gruas dhe fëmijëve të tij.

Gazeta El Mundo raportoi se arrestimi pasoi një hetim të kryer prej më shumë se një viti nga policia dhe Guardia Civil, pas krizës së migracionit të vitit 2021.

Në maj 2021, mbi 10,000 njerëz kaluan kufirin në Ceuta, me rojet kufitare marokene të akuzuar për mbylljen e një syri. Mes tyre ishin qindra të mitur të pashoqëruar. Megjithëse shumica e emigrantëve u deportuan në ditët në vijim, rreth 820 fëmijë dhe adoleshentë mbetën në Ceuta.

Kjo krizë shpërtheu mes një krize të madhe diplomatike midis Madridit dhe Rabatit, e cila që atëherë është zgjidhur. Guerrero e filloi karrierën e tij politike me ngjyrat e Partisë Popullore (djathtas) në 2015. Ai u emërua këshilltar shëndetësor në Ceuta në 2019.

Ai dha dorëheqjen nga detyra në vitin 2021 pasi pranoi se kishte thyer rregullat për vaksinimin kundër COVID-19.

Vitin e kaluar, ai u largua nga Partia Popullore dhe themeloi fraksionin e tij politik, Ceuta Avanza.

Enklava spanjolle e Ceuta dhe Melilla, në brigjet e Afrikës Veriore, kanë tërhequr për vite me radhë popullsi refugjatësh dhe emigrantësh që ikin për t’i shpëtuar luftërave dhe varfërisë së atdheut të tyre në kontinent – dhe më gjerë – dhe kërkojnë një jetë më të mirë në Evropë.