Skip to content

Spinaqi i kuq, perimja që lufton aneminë dhe shumë sëmundje të tjera

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Të gjithë kemi njohuri për përfitimet shëndetësore të spinaqit të gjelbër. Por, a jeni në dijeni të spinaqit të kuq dhe vlerave të tij ushqyese?

Nëse jo, ja disa prej benefiteve të shumta të këtij spinaqi:

Përmirëson tretjen

Spinaqi i kuq përmirëson procesin tuaj të tretjes dhe përmirëson shëndetin e zorrës së trashë. Ndihmon në lehtësimin e kapsllëkut dhe parandalon kancerin e zorrës së trashë, diabetin dhe kolesterolin.

Lufton aneminë

Konsumimi i rregullt i spinaqit të kuq mund të përmirësojë nivelin e hemoglobinës dhe të pastrojë gjakun tuaj, duke rezultuar në përmirësimin e natyrshëm të qarkullimit të gjakut.

Përmirëson funksionin e veshkave

Studimet kanë zbuluar se ngrënia e rregullt e spinaqit të kuq mund të përmirësojë funksionimin e veshkave, kryesisht për shkak të përmbajtjes së lartë të fibrave.

Trajton astmën Beta-karoteni është shumë efektiv në trajtimin e sëmundjeve kronike. Spinaqi i kuq ka një përmbajtje të mirë të lëndëve ushqyese si dhe beta-karoten që mund të ndihmojë në parandalimin e shfaqjes së astmës.

Trajton ethet

Konsumimi i spinaqit të kuq gjatë etheve mund të ndihmojë në rregullimin e temperaturës së trupit dhe ruajtjen e tij në një temperaturë normale.

Trajton kolesterolin

Duke qenë një perime fibroze, spinaqi i kuq ndihmon në uljen e niveleve të kolesterolit të keq në trupin tuaj. Tokotrienolet në vitaminën E reduktojnë nivelet e kolesterolit të keq, duke ndihmuar kështu trupin të mbajë një ekuilibër në nivelet e kolesterolit.

Përmirëson shëndetin e syve

Vitamina E është thelbësore për shëndetin e syve, pasi mund të përmirësojë shikimin.

Përmirëson gjëndjen e lëkurës

I pasur me vitaminë C, spinaqi i kuq zhvillon kolagjenin i cili mund të veprojë si një antioksidant.

Forcon rrënjët e flokëve

Spinaqi forcon rrënjët e flokëve, duke reduktuar dukshëm sasinë e rënies së tyre.

Përmirëson shëndetin e zemrës Fitosterolet në spinaqin e kuq luajnë një rol të rëndësishëm në përmirësimin e shëndetit kardiovaskular. Ndihmon në uljen e niveleve të presionit të lartë të gjakut dhe vepron si një antidot kundër zhvillimit të çdo sëmundjeje kardiovaskulare.

Ndihmon gjatë shtatzënisë

Konsumimi i spinaqit të kuq përmirëson jo vetëm shëndetin e nënës, por edhe të fetusit. Gjithashtu ndihmon në rritjen e prodhimit të qumështit.

 

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë