Spinaqi, ushqim që mbron nga sëmundjet në zemër

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Ju tashmë e dini se spinaqi është i mirë për shëndetin tuaj, por a e dini se sa i mirë është ai? Spinaqi përmban vitamina të shumta, transmeton Kosova Post.
Spinaqi mbron nga sëmundjet e syve dhe humbjes së shikimit, është i mirë për funksionin e trurit, i efektshëm kundërkancerit të zorrëve, prostatës dhe kancerit të gjirit.
Gjithashtu mbron nga sëmundjet e zemrës, goditjet në tru, ul presionin e gjakut, është anti-inflamator dhe është i shkëlqyer për shëndetin e kockave.
Spinaqi ka një rrjet të mahnitshëm të ushqyesve, duke përfshirë edhe sasi të larta të vitaminës K, kalcium, vitaminë A, vitaminë C, magnezium dhe hekur.
Një carotenoid që gjendet në spinaq, jo vetëm që vret qelizat e kancerit të prostatës, por ajo gjithashtu parandalon ato nga rritja e numrit të tyre.
Spinaqi i freskët duhet të jetë një element i përditshëm i dietës tuaj./Kosova Post/

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë