Skip to content

Starton Haxhi në Mekë, sa milion aty?

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Myslimanët e parë që kanë mbërritur në Arabinë Saudite nga e gjithë bota për të kryer Haxhin, ritin e njohur, shtylla e 5-të e besimit islam.

Për shkak të situatës pandemike në dy vitet e fundit, Arabia Saudite e ka kufizuar Haxhin vetëm për pelegrinët vendas. Vitin e kaluar, 60,000 haxhinj e kryen Haxhin, krahasuar me rreth 2.5 milionë në vitin 2019.

Autoritetet saudite kanë njoftuar se gjithsej 1 milion vizitorë nga vendi dhe jashtë vendit do të pranohen për pelegrinazh këtë vit. /tesheshi.com/

 

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë