Stoltenberg: Lukashenko po rrezikon jetën e emigrantëve

w_57296832.webp.webp

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Sekretari i Përgjithshëm i Aleancës së Atlantikut të Veriut, Jens Stoltenberg tha të martën se NATO ishte thellësisht e shqetësuar për strategjinë e presidentit bjellorus Alexander Lukashenko për të rrezikuar jetën e emigrantëve, duke ofruar mbështetje për Poloninë.

“Ne jemi thellësisht të shqetësuar për mënyrën se si regjimi i Lukashenkos po përdor migrantët e cenueshëm si një taktikë kundër vendeve të tjera dhe duke rrezikuar jetën e tyre”, tha kreu i aleancës ushtarake për Reuters.

“Ne jemi në solidaritet me Poloninë dhe aleatët e tjerë,” u tha Stoltenberg gazetarëve kur mbërriti në një takim me ministrat e mbrojtjes të BE-së.

Biseda mes Merkelit dhe Lukashenkos

Lukashenko i propozoi kancelares gjermane Angela Merkel në një bisedë telefonike opsionet për zgjidhjen e krizës së emigrantëve.

Merkel dhe Lukashenko ranë dakord të mos japin detaje të bisedës mes tyre.

Presidenti bjellorus tha se Merkel do të diskutojë çështjen e emigrantëve me përfaqësuesit e anëtarëve të BE-së dhe më pas ai dhe ajo do të bisedojnë përsëri.

Janë disa mijëra emigrantë në kufirin midis Bjellorusisë dhe Polonisë, të cilët duan të anëtarësohen në BE.

Perëndimi akuzon Minskun për inkurajimin e emigrantëve për të shkuar në BE, ndërsa Bjellorusia i hedh poshtë këto akuza.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë