Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re

Lulja e Basanit njihet dhe përdoret që nga kohët më të lashta si një mjekim popullor .

Lulja e basanit perdoret:
-për depresionin e lehtë dhe mesatar,
-acarimin e nervave, ankth, pagjumësi,
-dhe urinimin e pavullnetshëm në fëmijëri,

-dhe si çaj për inflamacionet e traktit gastrointestinal (gastrit, diarre, kolit ulçerativ, përfshirë hemorroidet; edhe kur ka hemoragji të vogla, por të këshilluar me profesionist)
– dhe dhimbje nevralgjike (shiatik, dhimbje të nervit trigemin, etj.) .

Së jashtmi ajo përdoret (si vaj fërkimi: vaj lule basani) për plagë, djegie, ulçera (përfshirë ulçerat varikoze), mavijosje, hemorroide dhe dhimbje reumatike dhe nevralgjike.
Caj lule basani

Përdorimi:Ne 500 ml uje zieni nje luge gjelle me bimen. Lihet te vloje 3 minuta. Kullojeni e konsumojeni 1-2 gota ne dite (200 ml)ne dite.
Bima ruhet në vende të thata dhe larg rrezeve të diellit.
/shkollaeshendetit.com

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re