Sudan, vazhdojnë protestat kundër ushtrisë

20220106_191210.jpg

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Protestat mbarëkombëtare shpërthyen sërish në kryeqytetin sudanez Kartum dhe qytete të tjera kundër sundimit ushtarak, tri ditë pas dorëheqjes së kryeministrit Abdalla Hamdok.

Në zonën Bashdar në Kartumin qendror, mijëra protestues të mbledhur nga lagje të ndryshme brohoritën parulla kundër grushtit të shtetit ushtarak të tetorit të kaluar dhe kërkuan rivendosjen e sundimit civil në vend.

Dëshmitarët okularë konfirmuan se protestat kanë filluar gjithashtu në Omdurman dhe Bahri, qytetet fqinje të Kartumit.

Për të kundërshtuar protestat që kërkojnë sundim civil, Sudani vendosi forcat e sigurisë në kryeqytetin Kartum, duke mbyllur rrugët kryesore që çojnë në pallatin presidencial dhe selinë e ushtrisë.

Forcat e sigurisë filluan të kontrollonin makinat që kalonin përpara fillimit të protestave që bënin thirrje për “sundim të plotë civil”.

Sipas reporterit të AA-së në terren, forcat e sigurisë bllokuan shumicën e urave duke përdorur kontejnerë transporti dhe mbyllën rrugët në qendër të kryeqytetit me barriera betoni dhe tela me gjemba për të parandaluar demonstruesit që të arrinin në pallatin presidencial dhe selinë e komandantit të ushtrisë dhe kreut të Këshillit Tranzicional të Sovranitetit, Gjeneral Abdel-Fattah al-Burhan.

Ura Suba, e cila lidh qytetin e Nilit Lindor dhe kryeqytetin, ishte skenë e bllokimeve masive të trafikut, duke zemëruar udhëtarët.

Të mërkurën, komitetet e rezistencës lëshuan një thirrje publike për të mbajtur një raund të ri demonstratash në kryeqytet dhe në qytete të tjera sot për të kërkuar sundim të plotë civil dhe për të hedhur poshtë atë që protestuesit e konsiderojnë si një grusht shteti ushtarak.

Të dielën, kryeministri kalimtar i Sudanit dorëzoi dorëheqjen disa orë pasi tre persona u vranë gjatë protestave.

Sudani ka qenë i përfshirë nga trazirat që nga 25 tetori kur ushtria sudaneze shkarkoi qeverinë tranzitore të Abdalla Hamdokut dhe shpalli gjendjen e jashtëzakonshme, përpara se Hamdok të rikthehej në detyrë në nëntor sipas një marrëveshjeje.

Përpara marrjes së pushtetit nga ushtria më 25 tetor, Sudani administrohej nga një këshill sovran zyrtarësh ushtarakë dhe civilë që mbikëqyrnin periudhën e tranzicionit deri në zgjedhjet në vitin 2023, si pjesë e një pakti të pasigurt për ndarjen e pushtetit midis ushtrisë dhe koalicionit “Forcat e Lirisë dhe Ndryshimit”.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë