Anija gjigande e ngarkesave “Ever Given”, e cila ka bllokuar Kanalin Suez që nga e marta, është lëshuar, njoftoi kompania Inchcape Shipping.

“‘Ever Given’ u kthye me sukses në pozicionin e saj të duhur këtë mëngjes në 4:30 të mëngjesit dhe aktualisht është e sigurt,” tha kompania në llogarinë e saj në Twitter.

Sipas Bloomberg, megjithëse ekipet e shpëtimit arritën të çlirojnë anijen, nuk dihet ende se kur Kanali Suez do të jetë i hapur për trafik.

 

“Ever Given”, një anije e Shoei Kisen Kaisha të Japonisë, e cila lundron nën flamurin e Panamasë, u bllokua diagonalisht nëpër pjesën jugore të Kanalit të Suezit të martën, duke ndaluar trafikun në një nga rrugët ujore më të ngarkuara në botë.

Një anije e madhe mallrash 400 metra e gjatë dhe 59 metra e gjerë, pas një erë të papritur, e cila prishi rrjedhën e saj, u përplas në kanal, në një vend më pak se 300 metra të gjerë.

Të paktën 370 anije janë duke pritur tranzitin përmes kanalit, duke përfshirë dhjetra anije kontejnerësh, cisterna nafte dhe anije që transportojnë gaz natyror të lëngshëm (LNG) dhe gaz të lëngshëm të naftës (LPG).

Efekti paralizues i këtij ngërçi tashmë është i dukshëm në Siri, ku autoritetet janë detyruar të vendosin kufizime të karburantit sepse “Ever Given” ndikoi në importet e naftës në Siri dhe ngadalësoi mbërritjen e një anijeje që mbante karburant dhe produkte të naftës.

Agjencia e Shëndetit të Kafshëve të Rumanisë tha të shtunën se bllokada preku 11 anije që morën bagëti nga vendi.

OJQ Animals International ka paralajmëruar një “tragjedi” të mundshme që kërcënon më shumë se 130,000 kafshë.