Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, dënon me forcë vrasjen e rreshterit të Policisë së Kosovës. Begaj thekson se bëhet fjalë për një akt kriminal që kërcënon rendin dhe sigurinë e Kosovës.

 

Begaj nënvizon se Shqipëria është pranë Kosovës dhe se në këto momente është i domosdoshëm bashkëpunimi me aleatët ndërkombëtare.

 

“Dënoj me forcë sulmin ndaj policisë së Kosovës në komunën e Leposaviqit, ku mbeti i vrarë një polic dhe u plagosën dy të tjerë.

 

Ky akt i organizuar kriminal është cënim i rëndë i rendit dhe sigurisë së Republikës së Kosovës.

 

I bëj thirrje komunitetit ndërkombëtar të reagojë me vendosmëri ndaj urdhëruesve dhe zbatuesve të këtij akti tejet të rëndë për stabilitetin e Kosovës dhe paqen në rajonin e Ballkanit Perëndimor.

 

Shpreh ngushëllimet e mia të sinqerta për familjen e policit të vrarë dhe uroj shërim të shpejtë për policët e plagosur.

 

Në këto momente nevojitet më shumë se kurrë qetësi, maturi dhe bashkëpunim i ngushtë me KFOR dhe aleatët.

 

Shqipëria është gjithmonë në mbështetje të Kosovës’, shkruan ai.

 

Gjithashtu, Tirana zyrtare ka dënuar sulmin e orëve të para të mëngjesit në veri të Kosovës. Ministri për Europën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, deklaroi se autorët duhen të vihen para përgjegjësisë, ndërsa nënvizoi se Tirana qëndron pranë Kosovës në këto momente të vështira.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re