Vllaznia eshte perforcuar me nje element cilesor ne merkato. Te dielen ne mbremje skuadres i eshte bashkuar ne Oher, aty ku po zhvillon fazen dimerore, edhe  sulmuesi Eugen Sidorenco.

Drejtuesit e klubit kanë arritur një marrëveshje paraprake me lojtarin e kombëtares moldave dhe në ditët në vijim pritet që ajo të konkretizohet me hedhjen e firmës në kontratë.

Sidorenco, 30 vjec,  kete te hene ka zhvilluar seancën e parë me kuqeblutë.

Ardhja e tij ne Shkoder eshte bere me ndermjetesimin e Engin Firat, ish drejtues sportiv tek Vllaznia, aktualisht trajner i Moldavise.