Sundimtari i Emirateve, “për pajtim” drejt Erdoganit

Mohammed-bin-Zayed-Al-Nahyan-reuters.webp.webp

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Princi i kurorës Abu Dhabi Sheikh Mohammed bin Zayed Al Nahyan, sundimtari de fakto i Emirateve të Bashkuara Arabe, do të vizitojë Turqinë dhe do të zhvillojë bisedime me presidentin e saj Recep Tayyi Erdogan, njoftoi presidenca turke, në një përpjekje nga rivalët rajonalë për të përmirësuar marrëdhëniet.

Takimi i së mërkurës do të jetë një takim i nivelit të lartë midis dy vendeve, i cili mbështeti palët kundërshtare në konfliktin libian dhe ushqeu mosmarrëveshje për çështje të tjera rajonale.

“Do të shqyrtohen marrëdhëniet dypalëshe në të gjitha dimensionet dhe do të diskutohen hapat për përmirësimin e marrëdhënieve”, tha presidenca turke.

Do të shqyrtohen si çështjet rajonale ashtu edhe ato ndërkombëtare, shtoi ai.

Uljen e tensioneve

Vizita e Al Nahyan vjen “me ftesë të presidentit turk”, njoftoi agjencia shtetërore e Emirateve WAM.

Të dy krerët diskutuan marrëdhëniet dhe çështjet rajonale me telefon në 31 gusht.

Ministri i Jashtëm turk Mevlut Cavusoglu tha në shtator se kishte “një atmosferë pozitive në lidhje me marrëdhëniet Turqi-Emiratet e Bashkuara Arabe së fundmi”.

 Ankaraja kohët e fundit ka kërkuar të lehtësojë tensionet me Emiratet e Bashkuara Arabe dhe aleatët e saj arabë.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë