Franca synon të ndalojë cigaret elektronike të njëpërdorshme, tha kryeministrja franceze Elisabeth Borne në radiostacionin RTL.

“Është një çështje e rëndësishme e shëndetit publik,” tha Borne, duke shtuar se qeveria po përgatit plane për një program kombëtar për të luftuar konsumin e duhanit, për të cilin ajo tha se ishte përgjegjës për 75,000 vdekje në vit në Francë.

Ato pajisje krijojnë zakone tek të rinjtë që mund të çojnë në varësinë e duhanit, shtoi ajo.

Planet e kontrollit të duhanit dhe alkoolit

Megjithatë, qeveria nuk ka ndërmend të rrisë taksën për produktet e duhanit vitin e ardhshëm pas rritjes së këtij viti, tha kryeministri.

Në vitin 2021, presidenti francez Emmanuel Macron përshkroi planet për të frenuar konsumin e duhanit dhe alkoolit, duke u zotuar të sigurojë më shumë hapësira për të mos pirë duhan dhe deri në vitin 2030, ai dëshiron t’i bëjë të gjithë 20-vjeçarët jo duhanpirës. /tesheshi.com/

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re