Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Sot do të mbahet takimi i Komunitetit Politik në Pragë, ku në fokus të diskutimeve do të jenë situata ekonomike, siguria dhe energjitika.

 

Mes folësve do të jetë kryeministri Edi Rama, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensy, kryeministrja e Britanisë Liz Truss, kryeministri i Norvegjisë Gahr Store dhe kryeministri i Çekisë Petr Fiala.

 

Gjatë ditës së sotme do të ketë takime bilaterale mes krerëve të vendeve të caktuara, sipas vullnetit të palëve.

 

Më parë, kryeministri Edi Rama ka bërë me dije se komunitetit do t’i parashtrohet një propozim konkret lidhur me situatën në Ukrainë, krizën e klimës dhe situatën energjetike. Në një intervistë për Politico, Rama dhe kryeministri i Holandës Mark Rutte thanë se do të bëjnë çdo gjë për të ndihmuar Ukrainën

 

Nuk do të mbetet jashtë vëmendjes siguria kibernetike për t’u mbrojtur nga sulmet apo kërcënimet si dhe investimi për të rinjtë duke thënë se duhet nxitur bashkëpunimi midis universiteteve europiane.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë