Skip to content

Targat: Prishtina e Beogradi, dy ditë në Bruksel

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Raundi i radhës i takimeve të grupeve punuese të Serbisë dhe Kosovës për gjetjen e një zgjidhjeje të përhershme për targat, do të mbahet në Bruksel të mërkurën dhe të enjten, ndërsa takimi i negociatorëve kryesorë Besnik Bislimi dhe Petar Petkoviç do të mbahet të enjten.

Zëdhënës i Bashkimit Evropian Peter Stano tha për Tanjug se BE-ja do t’i ndihmojë të dy delegacionet për të gjetur një zgjidhje, por theksoi se përgjegjësia për gjetjen e një zgjidhjeje është e të dyja palëve.

“Ne duam që ata të bëjnë përparim deri më 21 prill”, theksoi Stano.

Ai theksoi se “çdo marrëveshje për targa do të kërkojë fleksibilitet politik dhe kompromis”.

Kosova pretendon se afati për aplikimin e etiketave si zgjidhje gjashtëmujore skadon më 21 prill, ndërsa Serbia deklaron se nuk janë pajtuar me Kosovën në Bruksel në tetor që regjimi i etiketave skadon më 21 prill, por mandaton ekspertët e grupeve punuese për të gjetur. një zgjidhje për targat që më pas do t’u prezantohet palëve.

Takimet e këtyre grupeve punuese filluan pasi në fund të shtatorit në Bruksel u arrit një marrëveshje për zgjidhjen e përkohshme të targave. gjë e cila de-përshkallëzoi situatën në veri të Kosovës, në pikat kufitare Jarinje dhe Bërnjak, të cilat u bllokuan për 14 ditë në shtator dhe fillim të tetorit të vitit të kaluar.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë