Ndërsa ishte president i SHBA-së, Donald Trump vazhdimisht i pyeti bashkëpunëtorët e tij nëse Kina mund të prodhonte uragane dhe t’i dërgonte ato për të dëmtuar Shtetet e Bashkuara, thanë tre ish-zyrtarë të lartë të paidentifikuar të martën për Rolling Stone.

Trump gjithashtu thuhet se donte të dinte nëse përdorimi i një “arme uragani” të tillë do të përbënte një akt lufte dhe nëse po, SHBA mund të hakmerrej ushtarakisht.

“Ishte pothuajse shumë budalla,” i tha një burim revistës, sipas Guardian.

“Nuk ndjeva se ai po bënte shaka”, shtoi burimi.

Lajmi vjen së bashku me pretendimin e ish-Sekretarit të Mbrojtjes Mark Esper në një libër të ri, i cili thotë se Trump donte të sulmonte “laboratorët e drogës” në Meksikë me raketa dhe më pas të mohonte përgjegjësinë.

Rolling Stone citoi një tjetër ish-zyrtar të thoshte: “Unë isha i pranishëm kur ai më pyeti nëse Kina ‘krijoi’ uragane për t’i dërguar ato tek ne. (Trump) donte të dinte nëse ajo teknologji ekzistonte. Një djalë në dhomë u përgjigj: ‘Jo deri tani siç e di, zotëri.”

Në gusht 2019, faqja e internetit Axios raportoi se Trump u tha zyrtarëve të lartë në një konferencë për uraganin: “E kuptova. E kuptova. Pse të mos i shkatërrojmë?”

Trump thuhet se iu tha se ndihmësit do të “konsideronin” nocionin e shkatërrimit të stuhive të mëdha me armë bërthamore, të cilën National Geographic e quajti një “ide vërtet të keqe”.

Trump e quajti historinë e Axios “qesharake”. Por interesi i tij për uraganet u rrit sërish javën e ardhshme, në atë që do të njihet si “Sharpiegate”. Çështja e çuditshme është quajtur kështu sepse Trump tregoi një hartë zyrtare të motit me një parashikim për uraganin Dorian në të cilin dikush vizatoi një gjysmërreth me një shënues Sharpie për ta bërë të duket sikur Dorian do të godasë Alabamën dhe gjithçka, sepse Trump postoi në Twitter shtetet e Alabamës që do të preken. nga uragani, dhe më vonë refuzoi të pranonte se kishte gabuar.

Stephanie Grisham, zëdhënësja e tij në kohën e aferës “Sharpiegate” dhe deklaratave të tij për “gjuajtjet bërthamore” të uraganeve, i tha revistës se nuk kishte dëgjuar të flitej për Kinën duke bërë uragane, por nuk do të habitej nëse do ta bënte.

“Gjëra të tilla nuk ishin të pazakonta për të,” tha Grisham.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re