“Spiderman” i Myanmarit u përshtat për një ditë të tetë protestash të Shtunën, për t’u bashkuar me dhjetëra mijëra njerëz në të gjithë vendin që kundërshtojnë grushtin e shtetit të këtij muaji dhe duan kthimin e udhëheqësit të rrëzuar Aung San Suu Kyi.

28-vjeçari, i cili quhet me emrin “Spidey Htoo”, u kthye së fundmi nga Singapori për të filluar një biznes. Por shpërthimi i koronavirusit i ktheu planet e tij dhe tani ai ka frikë se grushti i shtetit në 1 shkurt i ka prishur ato.

“Grushti i shtetit ishte një tronditje e madhe për mua,” tha ai.

Spidey Htoo tha se ai kishte veshur kostumin e superheronjve në protesta për të qëndruar larg telasheve mes një vale arrestimesh pas grushtit të shtetit.

Zyra e Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut tha të Premten më shumë se 350 njerëz ishin arrestuar në Mianmar që nga grushti i shtetit. Suu Kyi u arrestua ditën e parë dhe protestuesit kërkuan lirimin e saj.

Spidey Htoo tha se pjesëmarrja e tij në protesta kishte qenë një dilemë për prindërit e tij. Ata nuk duan të flasin, por gjithashtu nuk duan rregull ushtarak në një vend që jetoi i izoluar nën junta për gati 50 vjet derisa filloi hapja në 2011.

“Më në fund, ata më lejuan të bashkohesha,” tha ai.

Duke veshur një kostum, ai shpreson të tërheqë vëmendjen e shikuesve dhe mediave, tha Spidey Htoo. Autoritetet goditën me gjak protestat në 1988 dhe 2007, por demonstratat e fundit shpesh kanë pasur një ton më të lehtë me njerëz të veshur me një larmi kostumesh.

“Protesta jonë do të jetë krejtësisht e ndryshme nga protestat e vjetra … Idetë dhe krijimtaria jonë janë më të përparuara sesa taktikat e tyre. Ata nuk mund të na mposhtin. Ne do te fitojme.” ai thote.

/faxweb