Një ish-oficeri i forcave speciale britanike iu dha vetëm pesë për qind shanse për të mbijetuar pasi u hodh nga një aeroplan që digjej – por mbijetoi mrekullisht.

Në vitin 2007, Jamie Hull ishte rrugës për në Afganistan, kur avioni me të cilin po fluturonte shpërtheu papritur në flakë, duke arritur me shpejtësi në kabinën ku ishte ulur. Aeroplani më pas filloi të bënte një ulje emergjente, kështu që Jamie – atëherë një pilot praktikant – duhej të “mendonte shpejt” se çfarë të bënte më pas.

Duke kujtuar përvojën, Jamie tha se ishte një makth pasi flakët filluan të përfshinin gjymtyrët e tij të poshtme. Megjithatë, ish-ushtari arriti të ngjitej në krahun e majtë të avionit dhe të hidhej nga avioni.

“U zbarkua si një thes me patate”, tha ai në një intervistë për Fondacionin e Veteranëve.

“Ishte si një ‘bum’ në tokë, së pari këmbët. Një goditje dytësore: kështu që unë u shtyva papritur përpara, duke e përplasur fytyrën time në barin e gjatë me tehe të mprehta. Dhe menjëherë m’u kujtua avioni dhe shpejt mora pozicionin e fetusit në tokë.”

Avioni u rrëzua metra larg Jamie dhe shpërtheu menjëherë pas.

Një pjesë e arsyes që Xhemi mendon se mbijetoi atë ditë është sepse ai ishte në formë të mirë fizike në atë kohë.

“Isha shumë i aftë fizikisht, kështu që më ndihmoi të përballoja traumën fillestare. Pra, pjesa më e keqe ishte se kisha djegie të shkallës së tretë dhe të katërt mbi 63 për qind të trupit tim, dhe shkalla e katërt do të thotë djegie që zbresin deri në kockë. Ishte në një gjendje shumë të rëndë”, tha Jamie.

Jamie e përshkroi situatën sikur “jeta e tij ishte në tej”, me kirurgët në SHBA që i dhanë atij vetëm pesë për qind shans për të mbijetuar.

Pas kësaj, ai kaloi 17 muaj në repartet e djegieve në Britaninë e Madhe dhe iu nënshtrua disa operacioneve.

Kuptohet se Jemie kaloi një periudhë veçanërisht të vështirë të jetës së tij në rreth 18 muajt pas aksidentit, veçanërisht gjatë periudhës në të cilën iu desh të rimësonte aftësitë bazë si ecja dhe shkrimi.

Më pas ai sfidoi veten për t’u rikthyer në formën ushtarake dhe arriti të ecë 12 kilometra mbresëlënës çdo ditë.

“Unë po shëroja trupin tim dhe po shëroja mendjen time”, tha Jamie për regjimin e tij të fitnesit.

Që atëherë, Jamie ka vazhduar të përfaqësojë vendin e tij në Lojërat Invictus, ka përfunduar Maratonën e Londrës dhe ka ngjitur Kilimanjaro-n në rrugën për të mbledhur mijëra paund për organizatat ushtarake.

Tani e quan veten “një nga ata me fat”. /tesheshi.com/

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re