Home SHQIPERIA Të paktën 300 dronë iranianë të rrëzuar në Ukrainë

Të paktën 300 dronë iranianë të rrëzuar në Ukrainë

0
Të paktën 300 dronë iranianë të rrëzuar në Ukrainë

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Ushtria ukrainase thotë se ka rrëzuar më shumë se 300 dronë kamikaze rusë të importuar nga Irani dhe të njohur si modele Shahed-136 që nga mesi i shtatorit.

 

Rusia supozohej se kishte porositur 2 400 nga këta dronë, megjithëse madhësia e stokut nuk dihet. Ushtria ruse i përdor këta dronë luftarakë në disa valë, kryesisht gjatë natës.

 

Dronët kamikaze fluturojnë mbi një zonë të synuar për një kohë dhe më pas përplasen në një objektiv specifik me një ngarkesë shpërthyese.

 

”Ushtria ukrainase ka gjithashtu drone kamakaze të tipit ”Switchblade-300” të dhuruar nga Shtetet e Bashkuara dhe tashmë në përdorim”, theksoi zëdhënësi i Forcave Ajrore Yuri Ihnat para gazetarëve në Kiev.

 

Sidoqoftë, dronët Switchblade, me rreze nga 10 deri në 40 kilometra, janë të destinuara kryesisht për operacione të vijës së përparme, ndërsa rus Shahed-136 mund të fluturojë disa qindra kilometra.

 

Përveç llojeve të ndryshme të raketave të lundrimit, ushtria ruse përdor drone për të sulmuar infrastrukturën energjetike të Ukrainës.

 

Moska dhe Teherani vazhdojnë të mohojnë lajmet për një marrëveshje armësh për furnizimin me drone iraniane.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë