Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re

Pensionisti Robert Finley Smith është autori i sulmit në një kishë në Alabama, SHBA. 71-vjeçari qëlloi dhe vrau tre të ftuar në një darkë të enjten pasdite në Kishën Episkopale të Shën Stefanit në Westville Hills.

Autori, pasi ka refuzuar të marrë pjesë në “Boomers Potluck”, një vakt komunitar ku të gjithë sjellin një pjatë, ka nxjerrë papritur një pistoletë dhe ka hapur zjarr, sipas dëshmive.

Një anëtar i kishës, Jim Musgrove, më pas e goditi 71-vjeçarin me një karrige, duke bërë që ai të bjerë në tokë dhe të humbasë armën e tij, sipas Reverend Doug Carpenter.

Policia tha se 71-vjeçari, i cili kishte ndjekur më parë ritet në Kishën Episkopale të Shën Stefanit, nxori një pistoletë në ngjarje dhe vrau tre të moshuar (dy nga viktimat ishin 84 vjeç dhe i treti 75 vjeç), njëri prej të cilëve vdiq në krahët e gruas së tij.

Një tjetër arriti ta mbajë atë derisa policia mbërriti dhe e arrestoi.

Policia po vijon hetimet për motivet që e çuan Robert Smith që të marrë tre jetë aty besohet në Zot.

Shtetet e Bashkuara kanë përjetuar një sërë sulmesh me armë kohët e fundit, më e rënda prej të cilave ishte një nxënës i shkollës së mesme në Uwalde, Teksas, më 24 maj, kur u vranë 21 persona – 2 mësues dhe 19 fëmijë.

Më shumë se 20,000 njerëz janë vrarë nga të shtënat me armë në Shtetet e Bashkuara që nga fillimi i vitit, sipas Arkivit të Dhunës me Armë, duke përfshirë edhe bomba vetëvrasëse.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re