Gjykata Kushtetuese do të shqyrtojë më 3 qershor çështjen e Teatrit Kombëtar. Padia u depozitua nga Presidenti Ilir Meta, i cili e shpalli antikushtetues vendimin për shembjen e godinës mëngjesin e 17 majit.

 

Kreu i shtetit kërkoi edhe shfuqizimin e vendimit për kalimin në pronësi të Bashkisë Tiranë Teatrin Kombëtar. Sipas tij, ky vendim është i papajtueshëm me Kushtetutën.

 

Kujtojmë se shembja e Teatrit shkaktoi një sërë protestash mes policisë dhe aktivistëve.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re