Izraeli zbuloi se avionët e tij luftarakë ranë nën zjarr kundërajror rus mbi Siri në maj. Zjarri nuk goditi objektivin e tij, shtoi Izraeli, i cili e përshkroi konfrontimin si një incident jo të përsëritur.

Pasi ndihmuan Damaskun të kthente valën në luftën e tij civile më shumë se dhjetëvjeçare, forcat ruse në Siri shpesh mbyllin një sy ndaj sulmeve ajrore izraelite kundër pozicioneve militante pro-iraniane dhe dërgesave të armëve.

Por televizioni izraelit Channel 13 raportoi se më 13 maj, një sërë raketash anti-ajrore S-300 të operuara nga forcat ruse qëlluan në drejtim të luftëtarëve izraelitë teksa ata hynin në Siri pa goditur asnjë prej tyre.

“Ishte një ngjarje e vetme,” tha Sekretari i Mbrojtjes Benny Gantz në një telefonatë konferencë në Channel 13 kur u pyet nëse ai e konfirmonte raportin. Sulmi rus ndodhi kur avioni “nuk ishte më afër”, tha ai.

Ambasada ruse në Izrael nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese të Reuters për koment.

Koordinimi i Izraelit me Rusinë për Sirinë “është një situatë që tani është e qëndrueshme, mendoj“, tha Gantz. “Por ne gjithmonë e rishikojmë këtë histori sikur sapo e kishim nisur”, shtoi ai.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re