Skip to content

Tensionet në veri/ Reagon Rama: Kosova ka të drejtë të ushtrojë sovranitetin territorial! I bëj thirrje Vuçiç…

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Kryeministri Edi Rama ka reaguar në lidhje me tensionet gjatë natës së kaluar në very të Kosovës.

 

Në një konferencë për shtyp së bashku me homologun spanjoll Rama tha se qeveria e Kosovës ka të drejtën dhe detyrimin të ushtrojë të drejtën e saj territoriale.

Rama i ka bërë thirrje edhe presidentit serb, Aleksandër Vuçiç të mos ushqejë me justifikime e alibi grupe te caktuara në veri të Kosovës.

 

“Marrëveshja e dakordësuar duhet zbatuar” tha Rama.

 

“Kemi folur për Kosovën. Spanja ka një pozicion të ndryshëm për arsye që lidhen me vetë Spanjën dhe nuk kanë të bëjnë me asnjë lloj paragjykimi ndaj bashkësisë së shqiptarëve në Kosovë.

Sidoqoftë ne kemi diskutuar. Mbrëmë vonë ka pasur një përshkallëzim kjrejtësisht të parsyeshëm në veri të Kosovës. Qeverria e Kosovës ka të drejtë e detyrë të ushtrojë sovranitetin territorial. Dhe marrëveshjet e dakordësuara me palën tjetër janë marrëveshje për tu zbatuar jo për tu diskutuar. Përdshëndesim shtyrjen për arfatoin deri në 1 shtator. I bëj thirrje Presidentit të Serbisë që të mos ushqejnë me asnjë lloj justifikimi alibie gerupe të caktuara në very të Kosovës.”

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë