Skip to content

Tensioni Rusi – Ukrainë, si do e zgjidhte lideri çeçen?

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Udhëheqësi çeçen Ramzan Kadyrov tha se Ukraina duhet të aneksohet në Rusi nëse presidenti i vendit, Vladimir Zelensky, nuk ndryshon kursin e politikës së tij anti-ruse.

Në konferencën e tij vjetore për shtyp, Kadyrov tha se ukrainasit janë gjithashtu “popull rus”. Kujtojmë se Çeçenia, e udhëhequr nga Kadyrov që nga viti 2007, është një republikë ruse në jug, e cila kufizohet me Gjeorgjinë.

“Bindja ime e thellë është se nëse Zelensky dhe ekipi i tij sillen në këtë mënyrë, Ukraina duhet të aneksohet në vendin tonë. Ukrainasit janë populli ynë. Ky është territori ynë. Ky është mendimi im”, tha Kadyrov, duke theksuar se ai do të ishte gati. për të nisur një ofensivë për të “aneksuar Ukrainën në Republikën Çeçene” nëse udhëzohet për ta bërë këtë.

“Po të më kishin besuar mua, do ta kisha zgjidhur shumë kohë më parë”, tha Kadyrov, duke theksuar se po shpreh mendimin e tij personal.

Tensionet në kufirin mes Rusisë dhe Ukrainës mbeten të larta. Kremlini ka rritur praninë e trupave në kufi në javët e fundit dhe po planifikon një pushtim, raporton Russia Today.

Moska i ka hedhur poshtë të gjitha këto akuza dhe Kremlini ka thënë vazhdimisht se nuk përbën kërcënim për asnjë vend tjetër. Megjithatë, Kadyrov ka një mendim krejtësisht të ndryshëm dhe dëshiron që Rusia ta zgjidhë çështjen me Ukrainën ushtarakisht.

Presidenti rus Vladimir Putin duhet të refuzojë të lejojë vendet e huaja që t’i diktojnë kushte Moskës, sipas Kadyrov, sepse “siguria e shtetit dhe e njerëzve” është gjëja më e rëndësishme dhe luftëtarët nga ky rajon janë “absolutisht të gatshëm të shkojnë dhe të kryejnë detyrat pa probleme.”

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë