Një tërmet i fortë u regjistrua ne brigjet e Japonisë, ishte një pas-goditje e tërmetit shkat ërrues të 2011 që shkaktoi shkrirjen bërthamore të Fukushima, ka thënë agjencia meteorologjike e vendit.

Tërmeti i së shtunës mbrëma kishte një madhësi 7.3 dhe goditi në brigjet e prefekturës Fukushima në një thellësi prej 60 km (36 milje). Ajo shkaktoi ndërprerje të energjisë, por duket se nuk kishte dëme të mëdha dhe nuk u dha paralajmërim për tsunami.

Tërmeti u shenua vetëm disa javë para 10-vjetorit të katastrofës së trefishtë të Japonisë, më 11 Mars 2011, kur tërmeti më i fortë i regjistruar në historinë e Japonisë shkaktoi një tsunami që hodhi në ajër qytete dhe fshatra të tëra dhe shkaktoi një shkrirje të trefishtë në energjinë bërthamore Fukushima Daiichi. Më shumë se 18,000 njerëz humben jeten nga tsunami.

Kenji Satake, një profesor në institutin e kërkimit të tërmeteve në Universitetin e Tokios, i tha agjencisë së lajmeve Kyodo: “Për shkak se [tërmeti i vitit 2011] ishte një i madh me një madhësi prej 9.0, nuk është për t’u habitur të kesh një tronditje të kësaj shkalle 10 vjet më vonë ”

Tërmetet janë të zakonshme në Japoni, e cila është në unazën e zjarrit të Paqësorit, një nga zonat më aktive në botë. Japonia përbën rreth 20% të tërmeteve në botë me madhësi 6 ose më të madhe.


Previous articlePas pezullimit te fluturimeve, TIA ben njoftimin e fundit