Tërmeti me magnitudë 8.2 që goditi brigjet e Alaskës mbrëmjen e së mërkurës ishte më i fuqishmi që nga viti 1964, tha një zyrtar për CNN.

Tërmeti shumë i fortë goditi rreth 91 kilometra në juglindje të Perryville, Alaska, dhe ndodhi rreth orës 22:15., të mërkurën, tha Shërbimi Gjeologjik Amerikan.

“Kjo ngjarje u ndje në të gjithë Gadishullin e Alaskës dhe Kodiak,” sipas Qendrës për Tërmetet në Alaska.

Kanë qenë të paktën dy tërmete të tjera, duke përfshirë një magnitudë paraprake 6.2 dhe magnitudë 5.6, raportoi USGS.

“Tani jemi të gjithë të qartë dhe të pritur me ankth për çdo njoftim në lidhje me një valë që godet ishullin tonë”, tha kryebashkiaku i Kodiak, Pat Branson për CNN në një email. “Këshilli i Operacioneve të Emergjencave ishte duke punuar dhe monitoruar dhe informuar publikun për çdo përditësim. Qytetarët bënë (evakuohen).”

“Ky ishte tërmeti më i fortë që nga viti 1964 dhe evakuimi ynë i tretë në 18 muaj. Por ne të gjithë jemi mirë dhe mirënjohës tani.”

Një paralajmërim për cunami i lëshuar për pjesë të shtetit menjëherë pasi tërmeti është anuluar për zonat bregdetare të Alaskës së Jugut dhe Gadishullit të Alaskës dhe Ishujt Aleutian, sipas përditësimit të fundit nga Qendra Kombëtare e Paralajmërimit të Cunamit NWS.

(E.H/Faxweb.al)

/faxweb

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re