Kandidati presidencial frances i ekstremit të djathtë, Eric Zemmour tha se muslimanët që jetojnë në Francë duhet të asimilohen nëse duan të jetojnë në vend.

Duke nënvizuar se ai nuk bën “dallime midis islamizmit dhe Islamit”, por më tepër midis Islamit dhe muslimanëve individualë, Zemmour argumentoi se myslimanët francezë duhet të asimilohen dhe “të heqin dorë” nga praktika e fesë që ai tha se “imponon një kod ligjor dhe politik” mbi ta.

Në një intervistë të transmetuar në kanalin televiziv TF1, Zemmour u zotua se do të jetë “presidenti i të gjithë popullit francez” duke përfshirë myslimanët francezë, nëse ai fiton zgjedhjet e planifikuara për në prill 2022.

Duke hedhur poshtë vërejtjet e mëparshme që ai bëri për gratë gjatë viteve të tij si gazetar, ai tha se ishte kandidati më i mirë edhe për votueset femra, dhe se gratë sot nuk kërcënoheshin nga një “patriarki hipotetike e bardhë”.

Zemmour ka bërë vërejtje shumë përçarëse me pikëpamjet ultrakonservatore mbi identitetin kombëtar duke përfshirë kundër myslimanëve, islamit, emigrantëve, zezakëve dhe pakicave të tjera.

Ai është përballur gjithashtu me veprime ligjore për komente raciste dhe gjuhë të urrejtjes fetare, duke përfshirë një dënim të vitit 2010 për të thënë se shumica e tregtarëve të drogës ishin “zezakë dhe arabë”.

Në shtator 2019, ai u gjobit me 3,000 euro (3,500 dollarë) për një fyerje të urryer kundër muslimanëve gjatë një paraqitjeje televizive.

Zemmour lindi në Paris në vitin 1958 në një familje hebreje me origjinë algjeriane që erdhi në Francë gjatë Luftës Algjeriane për Pavarësi.

63-vjeçari filloi një karrierë në gazetari në Quotidien de Paris në 1994, duke iu bashkuar gazetës së krahut të djathtë Le Figaro në 1996.

Ai u pushua nga Le Figaro në 2009 për komentet e tij të diskutueshme, por filloi të shkruante një rubrikë javore për revistën Le Figaro në 2013.

Zemmour ka shkruar libra dhe ka qenë pjesë e disa programeve televizive që nga vitet 2000, duke i dhënë atij një platformë për të shpërndarë pikëpamjet e tij të diskutueshme dhe për të fituar një ndjekës të madh në Francë.

Komentet e tij islamafobike mbi Islamin dhe kritikat e ashpra ndaj krahut të djathtë për nxitjen e emigracionit e kanë bërë atë një figurë polarizuese, duke tërhequr mbështetje si nga baza e votuesve të Le Pen-it, por edhe nga e djathta konservatore kryesore, ndërkohë që i largon të tjerët në Francë, duke përfshirë miliona francezë. myslimanët.

Pas një rritjeje meteorike në sondazhet e opinionit gjatë javëve të fundit, me disa sondazhe që parashikonin se ai do të arrinte në raundin e balotazhit të zgjedhjeve, popullariteti i tij ka rënë.

Në këtë fazë, shumica e sondazheve të opinionit parashikojnë se Macron dhe Le Pen do të përballen me njëri-tjetrin në raundin e dytë prillin e ardhshëm, të cilin Macron ka të ngjarë ta fitojë në një përsëritje të zgjedhjeve të 2017. Por Zemmour udhëhoqi Le Pen për një kohë kohët e fundit javë, dhe gara për vendin e dytë është ende kokë e kokë në disa sondazhe. Ka shumë kohë që gara të ndryshojë përsëri deri në prill.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re