Hetuesit kanë gjetur gjurmë eksplozivi në tubacionet e dëmtuara të gazit Nord Stream, duke konfirmuar sabotimin, njoftoi dje zyra e prokurorit publik të Suedisë.

Autoritetet suedeze dhe daneze po hetojnë katër vrima në tubacionet Nord Stream 1 dhe 2, që lidhin Rusinë me Gjermaninë nëpërmjet Detit Baltik. Muajin e kaluar, Danimarka njoftoi se një hetim paraprak tregoi se rrjedhjet ishin shkaktuar nga shpërthime të fuqishme.

“Analiza e kryer tregoi gjurmë të eksplozivit në disa nga sendet e gjetura”, tha në një deklaratë Zyra e Prokurorit Publik Suedez. “Hetimi është shumë kompleks dhe gjithëpërfshirës. Hetimi në vazhdim do të përcaktojë nëse mund të identifikohet ndonjë i dyshuar”. Zyra e prokurorit publik Mats Ljungqvist, i cili është përgjegjës për hetimin paraprak për shkatërrimin e padive që po zhvillohen në Suedi, nuk pranoi të komentojë më tej.

Rusia u përpoq t’ia ngarkonte Perëndimin përgjegjësinë për shpërthimet, duke fajësuar drejtpërdrejt Britaninë, ndërsa Evropa foli për një akt sabotimi.

Anija ruse, kundër atyre të Suedisë dhe Danimarkës

BBC ishte në vendin e shpërthimeve të Nord Stream për të hetuar sabotimin e tubacioneve që lidhin Rusinë dhe Gjermaninë.

 

Në kohën kur mediumi i njohur ishte në vendngjarje, një avion vëzhgues danez po qarkullonte mbi vendet e hetimit. Pas dhe në anën e prodhimit u shfaqën dy luftanije suedeze dhe një daneze. Papritur, një anije ruse e furnizimit u shfaq nga askund dhe u ankorua afër vendit ku stafi i BBC po bënte hetimin e tyre.

“Ne u shqetësuam nga radioja e anijes sonë, duke pyetur veten nëse, pas kaq shumë javësh përpjekjeje për të rregulluar me autoritetet përkatëse aksesin ekskluziv në këtë pjesë të Detit Baltik, do të urdhëroheshim të largoheshim nga një prej këtyre anijeve luftarake. Ne ishim në lindje të ishullit danez të Bornholm dhe në jug të kontinentit suedez, ku dy tubacione që shkonin nga Rusia në Gjermani – Nord Stream 1 dhe 2 – kaluan poshtë nesh”, thuhet në raportin e BBC.

Sipas ekspertëve të inteligjencës, tre shpërthime shpërthyen tubacionet në fund të shtatorit me forcën e një bombë masive makine. Por ende nuk ka prova se kush qëndron pas sulmeve.

Shefi i prodhimit të BBC-së, Kostas Kallergis, postoi në Twitter një pamje të momentit kur anija ruse u shfaq pranë tyre. “Tani mund të postoj në Twitter për atë moment të rrallë kur jemi në mes të një skene filmi spiun. Ishim në vendin e shpërthimit të NordStream, brenda ZEE-së suedeze, kur një anije ruse iu afrua zonës.

 Një aeroplan spiun danez mbërriti shpejt, e parë kjo me dylbi”.