Skip to content

T’i shpëtosh jetën një fëmije 17 ditësh, video dramatike

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Një fëmijë që kishte ardhur në këtë botë 17 ditë më parë, u shpëtua falë ndërhyrjes së një gruaje e cila punonte si operatore në një qendër monitorimi në qytet. Ngjarja dramatike ndodhi në orët e vona  të natës, ndërsa nëna e djali 17 ditësh ishte në shok kur kuptoi se i biri nuk po merrte më frymë.

Një prej operatoreve të qendrës, 45 vjeçarja Alma Barraza arriti të performojë në kohë manovra kardiopulmonare dhe riktheu frymëmarrjen e vogëlushit veçse 17 ditësh. Pasi foshnja nis të marrë frymë, ai dërgohet në spital ku dhe është tashmë në gjendje të mirë shëndetësore.

E gjithë ngjarja u regjistrua nga kamerat e sigurisë, ndërsa media e huaj i përcolli pamjet.

“Në fillimin nuk e pashë që ata prindër kishin me vete një foshnje, ai ishte aq i vogël e gjithçka ndodhi shumë shpejt. Babai vetëm mundte të thoshte “të lutem shpëtoja jetën tim biri”. Nëna e fëmijës ishte në shok, nuk qante e nuk fliste dot. Gjithçka ndodhi shumë shpejt”-tregoi 45 vjeçarja për Telam.

Fëmija nuk lëvizte, ishte duke u mbytur dhe ngjyra në fytyrën e tij kishte ndryshuar.

“Performova manovra CPR për fëmijët e porsalindur, të cilat janë të ndryshme nga ato për fëmijët. Kisha frikë se mos po e ekzagjeroja pasi foshnja ishte shumë i vogël. Foshnja mori frymë dhe nisi të reagojë”-shpjegoi 45 vjeçarja.

Pasi foshnja u dërgua në spital, mjekët shpjeguan se vogëlushi 17 ditësh kishte pësuar një aspirim bronkial teksa e ëma po e ushqente me gji në mesin e natës.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë