Gjëndra tiroide prek pothuajse të gjitha proceset metabolike në trup dhe këto çrregullime të tiroideve mund të variojnë nga një ënjtje e vogël, e padëmshme që nuk kërkon ndonjë trajtim, në një kancer kërcënues për jetën.

Problemet më të zakonshme të tiroides përfshijnë prodhim jonormal të hormoneve tiroide, hipertiroidizmin, dhe hipotiroidizmin.
 
Hipotiroidizmi është një gjendje e një tiroideje joaktive, që karakterizohet nga humbja e peshës, lodhja, metabolizmi i ngadalshëm, kapsllëku dhe mjegullimi i trurit. Kjo është më së shpeshti rezultat i:
Tiroidit të Hashimotos: Është një lloj hipotiroidizmi që ndodh kur sistemi imunitar nuk njeh qelizat e gjëndrës tiroide dhe enzimat dhe pengon prodhimin e hormonit tiroide

Ekspozimi ndaj sasive të tepruara të jodit
Përdorimi i barnave të caktuara
Heqja e gjëndrës tiroide

Nga ana tjetër, hipertiroidizmi zhvillohet kur gjëndra tiroide është hiperaktive, duke rritur nivelet e hormoneve tiroide. Shkaqet e saj më të zakonshme përfshijnë:

Adenomat toksike: Gunga zhvillohen në gjëndrën e tiroides dhe çlirojnë hormonet tiroide, duke dëmtuar balancën kimike të trupit
Sëmundja e Graves: Prodhimi i tepruar i hormonit tiroide.
Tiroiditi subakut: Inflamimi i tiroides që nxit gjëndrën të “rrjedhë” hormonet e tepërta, duke çuar në hipertiroidizëm të përkohshëm që në shumicën e rasteve zgjat për disa javë.
Çrregullime të gjëndrave hipofizike ose rreziku i kancerit në gjëndrën e tiroides. Kjo çon në simptoma të tilla si ankthi, dobësim i muskujve, probleme me gjumin, nervozizëm dhe metabolizëm i përshpejtuar.
Çrregullimet e tiroides zakonisht diagnostikohen përmes testit të gjakut dhe zakonisht trajtohen me disa ilaçe si levotiroksina, hormone sintetike dhe shumë ilaçe të tjera anti-tiroide.

Megjithatë, hapi i parë drejt shëndetit dhe lehtësimit më të mirë në rastin e çrregullimeve të tiroides janë disa ndryshime në mënyrën e jetesës dhe dietike.
Ushqimet e mëposhtme janë tepër të dobishme në rast se vuani nga hipotiroidizmi:

Farat e lirit
shpargu

kërpudha
lakra
lulelaka
brokoli
arra dhe kërpudha arre
bishtajore
vezë

grejprfrutat
pjeshkët
spinaqi
hudhëra
farat e susamit
qumeshti i arrës së kokosit

avokadot
peshku
mishi i kafshëve që ushqehen me barishte
kungulli veror
kosi
gjiza

Nga ana tjetër, sigurohuni që të shtoni marrjen e ushqimeve të mëposhtme nëse vuani nga hipertiroidizmi:

Patatet e ëmbla
rrepkat
bajamet
spinaqi

nenexhiku
meli
brokoli
lakra
borziloku
pjeshkët
mustarda
lakërishtet

 

dardhat
rozmarina
rigoni

/shkollaeshendetit.com

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re