Kryeministri palestinez Mohammed Shtayyeh tha se vizita e planifikuar e Sekretarit të Shtetit të SHBA-së në një vendbanim të paligjshëm hebre në Bregun Perëndimor të okupuar, do të krijonte një “precedent të rrezikshëm”.

Mike Pompeo do të bëhet i pari Sekretar Shteti i SHBA që viziton ndonjë nga këto vendbanime, të cilat shumica e komunitetit ndërkombëtar i konsideron të paligjshme.

Vizita, e planifikuar për javën e ardhshme, është një mënyrë për të “legalizuar zgjidhjen” dhe për të vendosur një “precedent të rrezikshëm që shkel ligjin ndërkombëtar”, u citua Shtayyeh të thoshte nga agjencia e lajmeve palestineze WAFA.

Portali Axios njoftoi se diplomati amerikan do të mbërrijë në Izrael të mërkurën, ku do të takohet me kryeministrin Benjamin Netanyahu dhe zyrtarë të tjerë.

Vizita e Pompeos do të vijë një vit pasi ai tha se Shtetet e Bashkuara nuk i konsiderojnë vendbanimet hebreje në territorin e okupuar palestinez si të paligjshme, duke kundërshtuar rezolutat e Kombeve të Bashkuara.

Por Departamenti i Shtetit nuk e ka konfirmuar planin e udhëtimit të Pompeo.

Bregu i okupuar Perëndimor, të cilin Izraeli ka mbajtur që nga viti 1967, është shtëpia e rreth 450,000 emigrantëve hebrenj, së bashku me rreth 2.8 milion palestinezë.

 

 

loading...