Gjashtë burra spanjollë u arrestuan në Aeroportin Schiphol afër Amsterdamit të hënën në mbrëmje pasi refuzuan të mbanin maskat e tyre të fytyrës në një fluturim, pavarësisht urdhrave të ekuipazhit të kabinës. Burrat u arrestuan për shkaktimin e një shqetësimi gjatë fluturimit nga Spanja, konfirmoi Marechaussee.

Të gjashtë burrat u morën në paraburgim në aeroport nga Marechaussee, një degë e ushtrisë që monitoron kufijtë dhe aeroportet si pjesë e detyrave të tyre policore. Ata aktualisht janë në paraburgim dhe do të merren në pyetje të martën.

Pasagjerëve u kërkohet të mbajnë maska në fytyrë në fluturimet tregtare të cilat rregullohen nga ligji Hollandez. Burrat refuzuan, pavarësisht se u kërkua vazhdimisht ta bënin këtë, tha një zëdhënës i Marechaussee transmetuesit NOS.

Ata gjithashtu vepruan në një mënyrë “të vrullshëm dhe të bezdisshëm”, tha zëdhënësi. Dy aeroplanë mbërritën në Schiphol nga Spanja midis orës 11:00. dhe mesnatën e së martës, duke përfshirë një fluturim Transavia nga Sevilja dhe një fluturim TUI nga Ibiza.

Vitin e kaluar, rreth 100 ankesa u paraqitën nga kapitenët në lidhje me pasagjerët që shkaktuan shqetësime gjatë fluturimeve. Shumica e tyre kishin të bënin me pasagjerë që nuk merrnin parasysh masat e sigurisë së koronavirusit, vuri në dukje NOS.

Për t’ju bashkuar faqes sone në Facebook, klikoni like

loading…

/faxweb