Skip to content

Torturoi 9 civilë në Irpin, Ukraina gjykon një tjetër ushtar rus

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Një ushtar rus do të dalë në gjyq në Ukrainë pasi akuzohet se ka torturua nëntë civilë ukrainas në qytetin Irpin.

 

Lajmi u bë i ditur nga Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm, sipas raportimeve të Ukrinform. Prokurorët ukrainas ngritën një aktakuzë si pjesë e një hetimi të posaçëm paraprak për shkelje të ligjeve dhe rregullave të luftës. Hetimi zbuloi se në muajin mars, i pandehuri, i cili vepronte si pjesë e Regjimentit të 234-të Sulmues të Forcave të Armatosura Ruse, mori peng nëntë burra ukrainas. Së bashku me personelin tjetër ushtarak rus, torturoi 9 civilët ukrainas.

 

“Të burgosurit u rrahën me qytë pushke dhe u lanë pa ushqim e uj. Ata u kërcënuan me vrasje”, tha prokurori.

 

Ky nuk është rasti i parë, pasi dhe një tjetër ushtar rus u akuzua në mungesë për torturimin e një familjeje dhe plaçkitje në fshatin Lukashivka, në rajonin e Chernihiv.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë